top of page

ברוכים הבאים לפסטיבל ISTA

Welcome to the ISTA Festival

...The gate of the temple is about to open
 

 👇  English Follows  👇

 

בקרוב נתכנס יחד למסע מעמיק, פראי, תומך ומרגש.
לפני שהטקס יתחיל, ישנם מספר דברים שחשוב לדעת ולהכין מראש.

 

הכנה פנימית למסע - הפסטיבל כמסע חניכה אישי


הפסטיבל הוא מסע מיוחד מאוד וראוי להתכונן אליו. הוא יכול להיות הזדמנות לאסוף חוויות חדשות, וגם יכול להיות מרחב שמאני וטרנספורמטיבי אם תבחרו להתייחס אליו ככזה. טקס חניכה אישי של זמן חלום.


אחד הדברים החסרים ביותר עבור נפש האדם בעידן המודרני הוא טקסי חניכה והתבגרות. אותן חוויות אינטנסיביות ומשמעותיות אשר משמשות כשער של התחדשות והתרחבות. אם נרצה, כמשתתפים בפסטיבל, אנו יכולים להפוך את החוויה למסע חניכה שכזה על ידי תשומת לב למספר נקודות עיקריות.

מוזמנים לקרוא מאמר קצר שמפרט ומסביר את הנקודות הללו בקצרה ובבהירות. 
למאמר המלא

לאלו מכם הנמצאים בזוגיות, או סוג אחר של מערכת יחסים אינטימית.
פסטיבל העוסק במיניות, יחסים, אינטימיות ורגשות יכול ללמד וליצור חוויות מרוממות, מחברות ומעצימות, וגם יכול להציף עם אתגרים ורגשות חזקים. כאשר נמצאים במערכת יחסים, אותם דברים משפיעים לא רק עלינו אלא על עוד מישהו/הי/הם.

מוזמנים לקרוא את
הפוסט הזה כדי לקבל כיוונים על איך לנוע במרחב כזוג, ואת המאמר מאת מיכאל פינקל - זוגיות וארועי מיניות.

פודים וטקסים מרכזיים

הפודים והטקסים המרכזיים הם פעימות שבטיות שילוו את המסע שלנו, ואלו האירועים שהכי חשוב להיות בהם, כדי לעבור מסע מיטיב ועטוף בפסטיבל.

פודים:
בכל יום יתקיים מפגש פוד [ראו בתוכניה]. הפוד הינו מקום עבורכם לחלוק את החוויה שלכם בתוך קבוצה אינטימית ואכפתית. זוהי הזדמנות לחלוק, כמו גם להעניק אוזן ולב קשובים ותמיכה עבור אחרים. החלוקה לקבוצות תיעשה לפני הפסטיבל. כשבוע לפני הפסטיבל, מחזיק/ת הפוד שלכם תוסיף אתכם לקבוצת הווטאספ של הפוד, שם יווצר החיבור הראשוני.

הטקסים המרכזיים: פעם ביום השבט מתכנס ביחד לפעימה משמעותית וחשובה. הטקסים הם אירועים מהותיים שיש לקחת בהם חלק. 


איך להגיע
 

הפסטיבל יתקיים בכפר הנוקדים.

מתי להגיע: אנו ממליצים ומבקשים להגיע ביום הראשון של הפסטיבל, זה ממש משמעותי כדי להיכנס לתהליך כולנו יחדיו  ולקבל ככל הניתן מן המסע. שערי הכניסה יפתחו ביום רביעי ה-8 ליוני בשעה 14:00. אין להגיע לפני!

 

סדנה ראשונה תתחיל בשעה 15:00 ופתיחת הטקס המשותפת [אליה בטוח אתם רוצים להגיע בזמן!] תחל ב 20:00.

הנוכחות בטקס זה היא הכרחית עבור המסע המשותף שלנו.

למגיעים ברכב: כתבו "כפר הנוקדים" באפליקציית הניווט שלכם. בכניסה לכפר יהיה הוולקם סנטר, בו תקבלו את צמיד הכניסה.
בכפר אין קליטה ולכן חשוב שתשמרו את הברקוד ואת החשבונית שקיבלתם בטלפון / תדפיסו אותם מראש.
אנו מצפים לאורחים רבים, נא העזרו בסבלנות בתור לכניסה, והפכו את ההמתנה למתנה ולחגיגה.

הסעה מאורגנת:  ארגנו אוטובוס  מסודר לפסטיבל אשר יצא ביום רביעי [8 ליוני] ממסוף ארלוזורוב בתל אביב בשעה 13:00 ויאסוף משדה התעופה בשעה 14:00. האוטובוס יגיע לפסטיבל באיזור השעה 16:00 מה שיאפשר לכם מספיק זמן להקים אוהל / להיכנס לחדרים ולהגיע בזמן לפתיחת הטקס. **לא נותרו מקומות בהסעה**

 

טרמפים: אנו מעודדים אתכם לעזור אחד לשני, לנסוע יחד ולחלוק את עלות הדלק. ישנם אנשים רבים המגיעים לפסטיבל מחו”ל, אם מתאים לכם לעזור להם ולאסוף משדה התעופה זה יהיה מאוד מוערך. זוהי דרך נהדרת להתחיל את המסע ולהכיר חברים חדשים מהשבט הבינלאומי. ניתן לחפש או להציע טרמפ דרך קבוצת הווטסאפ הייעודית לזה

 

מה להביא?


הכי חשוב זה להביא את עצמכם על כל חלקיכם. את העוצמה, כמו גם את האפשרות להיות חשופים ופגיעים, כמי שאנו באמת.
 

בנוסף, יש להביא:

1. מחברת ועט כדי לכתוב הערות ותובנות לעיבוד התהליך שאתם עוברים.

2. בקבוק מים אישי.

3. בגדים יפים וחגיגיים! כל דבר שאתם מרגישים בו נוחות, סקסיות וחופש :) זה הזמן לשלוף מהארון את פריטי הלבוש הכי שובבים וצבעוניים שלכם!

4. מגבת, סדין וחומר סיכוך או שמן עבור הסדנאות הכוללות מגע ועירום - שלושה דברים חשובים מאוד!

5. כלי רחצה, דאורדורנט טבעי (המנעו מלהגיע עם תכישרים המפיצים ריח חזק), מגבת  וכל דבר אחר שתצטרכו כדי להשאר נקיים ורעננים.

6. הולך להיות חם במהלך הימים! הביאו משקפי שמש, כובע, קרם הגנה וכו'. כמו גם, הביאו בגדים חמימים ללילות.

7. דוחה יתושים, עדיף טבעי.

8. לונגי או בד אחר להתעטף בו ולכסות את הישבן כאשר יושבים ערומים במרחב הציבורי.
10. קונדומים או כל דבר אחר שאולי תצטרכו כדי לקיים מין בטוח.

9. כלי נגינה ואמנות לג'אמים ויצירה בלאונג׳.

10. ציוד קמפינג במידה וזהו סידור הלינה שלכם. 

11. כסף מזומן לרכישת אוכל ושופינג בשדרת הדוכנים. אין ATM בקרבת מקום וגם לא רכישה באשראי (מאחר ואין קליטה).

הצטיידו במזומן בטרם הגעתכם!

12. יש לשמור בפלאפון צילום מסך של הכרטיס שלכם (הכולל ברקוד), בטרם הגעתם לכפר. אין קליטה במקום, אז לא יהיה ניתן לחפש את הכרטיס במייל בזמן אמת.

*תחזית מזג האוויר הצפויה היא: כ-34 מעלות ביום, וכ-18 מעלות בלילה.

זוהי התכנסות נטולת אלכוהול וסמים

אין להביא לפסטיבל משני תודעה מאף סוג!

צריכת משני תודעה במרחב שכזה יכולה להוציא אותך מנוכחות, להוביל לחציית הגבולות שלך או של אנשים אחרים וליצור אתגרים לא רצויים במרחב. אנו מתאספים, כדי לעשות עבודה ברבדים מאוד רגישים. עולמות של רגשות עמוקים, מיניות, מערכות יחסים וריפוי. בואו נפגוש את כל אלו בנוכחות מלאה.

?מה אוכלים


בפסטיבל יהיה שפע של מזון לרכישה: ארוחות, פיצות, שייקים ועוד. צ'אי שופ מפנק יעמוד לרשותנו.
עלות הארוחות נעה בין 35-50 ש"ח למנה / ארוחה.

 

לינה וקמפינג

בהגיעכם לפסטיבל תקבלו חוברת עם התוכניה ומפת המקום - על המפה מסומנים שני אזורי קמפינג, אנא מקמו אוהלים רק באזורים אלו. עבור הלנים בקמפינג ישנם מקלחות ושרותים משותפים.
אין להקים אוהלים ליד החדרים או בכל מקום ציבורי אחר.

 

מי שישן בחדר, יקבל ליווי ותדרוך בקבלה של הכפר.

אינטרנט וסלולרי

בכפר הנוקדים אין Wi-Fi וגם אין קליטה. היערכו לכך מראש והביאו אתכם כסף מזומן לכל צרכיכם.

זוהי הזדמנות להשאיר מאחור את המכשירים האלקטרוניים ולהתחבר באמת.

בנקודות מסוימות בכפר, בזמנים מסוימים, אפשר לקבל קצת קליטה סלולרית למי שמחזיק כרטיס סים של חברת פרטנר. אנו לא ממליצים להסתמך על זה.

 

יש לשמור בפלאפון צילום מסך של הכרטיס שלכם (כולל את הברקוד), בטרם הגעתם לכפר. מאחר ואין קליטה, לא תוכלו לחפש את הכרטיס בתיבת המייל בזמן אמת.נקודות חשובות נוספות עבור מסע הרמוני לכולנו:

כבוד: לפני כל חיבור בעל אופי אינטימי, בדקו לראות אם זה מתאים עבור כל המעורבים בדבר. כבדו את הגבולות של האחר וזכרו, אם אחרים מסרבים להצעה שלכם, הם כנים אתכם וקשובים למה שנכון עבורם. אנא קראו את הפוסט הזה, שמסביר: למה כדאי לדבר לפני סקס?

אחריות: השתתפו במגוון הפעילויות שיש לפסטיבל להציע תוך לקיחת אחריות מלאה על עצמכם. האחריות על טיב החוויה שלכם היא לפני הכל שלכם, אז קחו בעלות על כך ודאגו להפוך את המסע הזה למסע המשמעותי שיש ביכולתו להיות.
 

תמיכה רגשית: ישנו מתחם המוקדש לאינטגרציה ולתמיכה רגשית - Point of You - ובו מתנדבים מנוסים הפנויים לתמוך בתהליך שלכם. הרגישו חופשיים לבקר שם אם אתם צריכים מרחב שקט, חיבוק, מרחב לשיתוף או תמיכה רגשית. אנא היכנסו בשקט וכבדו את המרחב של אחרים.
גשו לשם גם בכל מצב של מקרה חירום רגשי.


בכל מקרה חירום אחר גשו לוולקם סנטר שיהיה פתוח תמיד.
 

עירום: בפסטיבל איזורים בהם העירום מותר (שבילים זהובים במפה), ואזורים בהם חובה ללכת לבושים. כבדו זאת ועזרו לנו לשמור על מערכת יחסים טובה עם תושבי המקום. אנו אורחים שלהם ועלינו לכבד את גבולותיהם.

מצלמות וטלפונים: אין להשתמש בטלפונים ואין לצלם במתחם הפסטיבל. ישנם מספר צלמים רשמיים של הפסטיבל - אתם יכולים לבקש מהם להצטלם או להימנע מכך. אם מאוד חשוב לכם לא להופיע באף תמונה, לכו אל מרכז המידע (מרכז הוולקם - אינפו), שם יצלמו תמונה שלכם כדי שנזהה את פניכם בעריכות ונדע למחוק תמונות או קטעי ווידאו בהם אתם עלולים להופיע.

היגיינה: במידה ובחרתם להלך עירומים במתחם הפסטיבל (באזורים בהם מותר) - איזה כיף לכם! כאשר אתם מתיישבים או נשכבים במרחב הציבורי דאגו שיהיה מתחת לישבנכם החמוד משהו אשר שייך לכם - כמו לונגי או מגבת.

אין ללכת בעירום מחוץ למרחב המרכזי של הפסטיבל.

שרותים: יש שפע רב של מקלחות ושרותים ברחבי הכפר, וגם שפע של קולרים למילוי בקבוקים. שתו הרבה, אנחנו במדבר!

מנוחה: יש הרבה מאוד סדנאות ופעילויות מכל מני סוגים, שימו לב לא להעמיס על עצמכם פיזית ורגשית. לעתים הדברים הכי טובים קורים בהפסקות, בזולה של הצ'אי שופ. זמן האינטגרציה, והחיבורים האנושיים אינו פחות חשוב מהסדנאות, עליהם לבוא יד ביד כדי ליצור תהליך שלם.

 

אש: נא לא להבעיר אש מכל סוג. אין להביא גזיות אל הפסטיבל, זה אסור ומסוכן.


אנו מברכים אתכם במסע משמעותי,

מתרגשים מאוד לקראת,
צוות פסטיבל ISTA 

Welcome to the ISTA Temple Arts Festival

 

Soon we will gather for a heart-opening, wild, and exciting journey. Before we start the celebration, there are a few things that are important for you to know and prepare.

 

Your inner preparation - how to turn your festival experience into a rite of passage?

 

The ISTA Festival is truly a journey, and it's good to prepare for it as such. It can be an opportunity to gather new experiences, but it can also be a shamanic and profoundly transformative space - a personal rite of passage.

The spirit of the individual in the modern age is deeply missing rites of passage ceremonies. These intense experiences, that function as portals for the self, soul, or spirit to grow up, expand, and reinvent itself. We can turn a festival experience into such a journey by putting our attention to a few highlights and intentions.

 

You are welcome to read this article describing these highlights. Read the article here


For those in a relationship

 

A festival dealing with sexuality, relationships, intimacy, and emotions can bring up many things for any individual. When you are in a relationship, you are not only coming to this journey as individuals, your relationship embarks on this adventure as well.

We recommend discussing your desires, fears, boundaries, and needs with each other before arriving. Also, make a specified time to check in with each other every day.

 

Pods & Main Ceremonies
 

~Pods: Every day, you will have a meeting with your Pod - your intimate group at the festival. A pod is a place for you to share your experience in an intimate, caring group. Also, an opportunity to give an attentive ear and support to others. Do not miss this precious time! 

About a week before the festival starts, your pod leader will add you to the pods WhatsApp group, where you will be able to start getting to know each other and connect.

 

~Main ceremonies: Every day we will have one main ceremony. This is where the tribe gathers, dance, check-in and go through a meaningful journey together, as a tribe. Please attend this one.

Arriving at the festival
 

The festival will take place at “Kfar Hanokdim”.

 

When to arrive: Please arrive on the first day, to enter the process together and get the most out of it. The festival gates will open on Wednesday, the 8th of June at
2 PM. Please do not arrive before 2 PM!

The first workshops start around 3 PM, and the opening of the ceremony is at 8 PM.

 

The Festival Shuttle:

** Shuttle tickets are sold out! **

The easiest way to arrive, especially if coming from abroad, is by our shuttle. It will leave on the 8th of June from Tel Aviv Arlozorov train station at 1 PM. There will be a stop at Ben Gurion Airport at 2 PM and then the shuttle heads directly to Kfar Hanokdim. The estimated time of arrival at the festival is 4 PM.

You'll have enough time to set up your tent / enter your room and settle before the opening of the ceremony. 

 

For those arriving by car: Write “Kfar Hanokdim” in your navigation app. 


Sharing Rides: We encourage sharing rides and helping each other out. It's a great way to be mindful of our planet as well as to get new friends. You can offer/look for a ride in this WhatsApp group.

~ We are preparing for many people, so please be patient and make the line into a party, when arriving at the Welcome Center. Waiting is a state of consciousness, life actually fully happens in every moment.

 

What To Bring?

 

Most Importantly, bring your power as well as your heart and vulnerability. All your parts are welcome here.

Here are a few practical things that are important for you to bring:

 

1] A towel, sheet, and oil or lube for workshops that include touch.

2] A personal water bottle that you can refill many times.

3] Condoms or anything else you need to have safer sex.

4] Notebook and pen for processing your journey or writing notes.

5] Natural Mosquitoes repellent.

6] Toiletries, natural deodorant (Please avoid bringing anything that spread very strong smells), or anything else you need to keep yourself fresh and clean.

7] Fun clothes. Anything that makes you shine!

8] A shawl or other fabric to cover your ass when sitting naked in a public space.

9] Cash for buying food and shopping. There is no ATM at the place, and no internet or cellular connection. Therefore, we cannot accept credit cards or payments via apps.

10] Musical and art instruments for jams and creation at the lounge.

11] Camping gear if you're camping.

12] Make sure to have a print screen of your ticket (including the QR code) on your phone, before arriving at the venue. Since there's no wifi there, you won't be able to open your mailbox and look for your ticket.

* The expected weather forecast is about 34 °C during the day, and about 18 °C at night.

No drugs or alcohol are allowed

Do not bring alcohol or any kind of drugs. This festival is an alcohol and drug-free event. Consuming substances in such a space can take you out of your presence, cause you to distort your reality, cross your or other people's boundaries, and bring unnecessary challenges to the space. We are here to meet and have experiences in very sensitive fields; emotions, sexuality, relationships, and healing. Let's meet all that is here for us in a conscious way. 

 

Food

 

At the festival, we will serve vegetarian and nurturing food: full meals, pizza, smoothies, and more.

The meals will cost around 35-50 ILS per meal.


Camping

 

On your arrival, you'll receive a booklet with the lineup and festival map. The designated camping zones are marked on the map; please camp only in these areas.

 

For campers, there are plenty of toilets and hot showers available.

Please do not camp in any of the spaces that are not meant for it.
 

Internet & Phones

 

There's no phone reception or WIFI connection at the venue.

Please prepare for that in advance and make the needed arrangements!

It's an excellent opportunity to leave technology behind and truly connect.

You can maybe have some reception once in a while, in specific areas at the venue, if you have a SIM card from a company called 'Partner'. We do not recommend counting on it.

Make sure to have a print screen of your ticket (including the QR code) on your phone, before arriving at the venue. Since there's no wifi, you won't be able to open your mailbox and look for your ticket.

Some more important details for a harmonious flow:

 

~ Respect each other's boundaries. Before any contact of an intimate nature, wait for a clear "YES," to see if it is suitable for all parties involved. Respect other people's boundaries. Remember, when people refuse your offer, it's excellent! They are honest with you and take care of what is right for them at that moment.

~ Responsibility. Spend time and participate in various activities at your own risk. The nature of your experience is first and foremost up to you, so own it and make this festival into the significant journey it can be.

~ Nudity. 
Nudity is allowed and celebrated in the central area of the festival. Nudity is not allowed in any other space, including the camping grounds and around the rooms. Please help us keep a good relationship with the locals. We want to respect their boundaries.

~ Emotional support. We have a space dedicated to integration and emotional support - the Point of You, with amazing volunteers that are there to support your process. Feel free to visit there if you need a quiet place, a hug, sharing space, or emotional support. Please enter in quietly and respect the integration space of others.

 

~ For any emotional emergencies - attend the Point of You Center (the Healing Space).

~ For any other emergencies approach the welcome center. It will be always open.

 

~ Phones and Cameras. You are kindly requested not to use cell phones inside the festival complex. Do not take pictures. If you want to use your phone for any reason, please go into the desert or inside your room/tent. There are several photographers on behalf of the production. You can ask them to be photographed, or avoid it. If you wish not to appear on the festival photos, approach the info center and ask them, they will take a photo of you so that we can later scan the fest albums and delete any photos you may appear on.

 

~ Hygiene. If you choose to walk around naked - when you sit or lie down - put something you own under you. For example, a towel or a longie. Make sure to bring it with you to workshops that include touch & nudity.

 

~ Services. There are plenty of showers and toilets around the village, as well as water fountains to fill your reusable bottles. Drink a lot. We are in the desert.

 

~ Rest. There are plenty of workshops and activities of various kinds. Be careful not to burden yourself emotionally and physically. Sometimes the most wonderful things happen, as you know, in the corner of the Lounge during breaks. The integration time and the interpersonal connections are just as important.

 

~ Fire. Do not start any fire! There is the main fire you can attend, it will be held from 7 PM to 7 Am. Do not bring camping stoves of any kind, it's not allowed and it's dangerous in a festival setting.

 

~ Basic tool kit workshops. Some of the workshops and temples at the festival have a high boldness level (pepper sign) and include nudity and/or touch. Make sure to attend some basic tool kit workshops before attending the more daring ones.

 

Meet your edges, remember to safely move your emotions if you get triggered, get rest, and drink water.

 

We bless you with a meaningful journey,
with love,

ISTA Festival Team   

bottom of page